11. november, 2023
Biograd na moru

Dalmacija Slovence privlači že desetletja. Milo podnebje, kjer je toplo od aprila pa vse do pozne jeseni, prijazni domačini in izbrana morska kulinarika so magneti, ki Slovence vsako leto znova povabijo na dopustovanje. Ko k temu prištejemo še znameniti dalmatinski melos in glasbo klap, potem ni nič čudnega, da nas v Dalmacijo vleče sleherni trenutek prostega časa.

Biograd na moru - Mestna promenada

Biograd na Moru leži na polotoku med zalivoma Bošana in Soline, pred njim pa ležita v Pašmanskem kanalu dva simpatična otočka, Sveta Katarina in Planac. V okolici so lepe plaže, v njihovem zaledju pa mogočni borovi gozdovi.

Vsako leto med prvomajskimi prazniki v Biogradu na moru organizirajo Slovenski vikend, ko gostom pripravijo posebni program.

 

 

 

MESTO PRVIČ OMENJENO V 10. STOLETJU

Starodavno središče mesteca je nagneteno vrh griča okoli mestne cerkve svete Stošije, ki so jo na polotoku pozidali pred slabima dvema stoletjema, zgodovina mesta samega pa sega mnogo dlje v zgodovino. 

 

Tu naj bi že v antičnih časih stala Blandona, od katere pa je, z izjemo nekaj ostalin rimskih vil, ostalo bore malo. Kraj je prvič omenjen v 10. stoletju, ko je hrvaški kralj Peter Krešimir tu ustanovil škofijo in benediktinski samostan.

 

Biograd na moru

Mesto je postalo sedež hrvaških kraljev. Stoletje kasneje so tu okronali hrvaškega kralja Kolomana. Sledila so burna stoletja, ko je mesto služilo kot zatočišče okoličanov (tudi prebivalcev Zadra, ki so mesto obnovili in poimenovali Novi Zadar) pred tujimi vojskami, v letih med 1409 in 1797 pa je bilo pod oblastjo Benečanov. Večkrat je bilo porušeno do tal, leta 1646 pa so ga Turki celo požgali.

 

 

TURISTIČNI RAZCVET V 20. STOLETJU

V dvajsetem stoletju je Biograd na moru doživel turistični razcvet, saj je odlično izhodišče za obisk bližnjega otoškega raja, Kornatov. V mestu sta dve marini, iz pristanišča pa na bližnji otok Pašman, v kraj Tkon, vozi redna trajektna linija.

Poleg konob, ki si kot biseri na ogrlici sledijo na obali, so obiska vredne tudi tri biogradske cerkvice. Vrh polotoka stoji mestna cerkev svete Stošije, device in mučenice.

Biograd na moru

Biograd na moru

Na tem mestu je sveti hram stal že pred tisočletjem, z leti razvoja kraja pa je župnijska cerkev postala pretesna. Današnjo obliko je dobila sredi 18. stoletja, pročelju pa kraljuje kip svečenice. Preprosta baročna ladja je bila v preteklosti večkrat prenovljena. Znotraj je pet oltarjev, med njimi pa je daleč najimenitnejši leseni oltar s pozlatitvijo in z bogato rezbarijo z vstalim Kristusom in angeli. V kraju sta še dve manjši cerkvici – cerkev svetega Roka in svetega Anteja.

 

V kraju boste zaman iskali dokaze o bogati zgodovini, saj je bil prevečkrat porušen in izropan. Še največ ponuja zbirka v mestnem arheološkem muzeju, kjer izstopajo raznovrsten nakit iz starohrvaške nekropole in kamniti ostanki nekoč imenitnega mesta.

 

 

TRŽNICA - SREDIŠČE MESTA

Če želite začutiti pravi utrip mesta, se obvezno ustavite na mali mestni tržnici v bližini avtobusne postaje.

 

Biograd na moru

Tu boste lahko kupili sveže ribe ter sadje in zelenjavo iz biogradskega zaledja. Predvsem pa začutili prebivalce, njihov jezik in prijazen značaj!