9. oktober, 2020
Rižanski labirint

Reka Rižana je ena redkih rek, ki se izlivajo v slovensko morje, njeno porečje pa je nadvse pomembno za oskrbo Obale s pitno vodo. Med drugim napaja tudi obsežni Škocjanski zatok, kjer so svoj dom našle številne zaščitene vrste ptic, dandanes pa je, četudi stisnjen med prometnice in mesto, zaščiten. Dolga je le slabih 14 kilometrov, kolikor preteče od svojega izvira pri Hrastovljah (ta se imenuje Zvorček) pa do Koprskega zaliva. Nekoč se je v njenem porečju vrtelo preko 30 mlinov, danes je mlinarska dejavnost zamrla, na njenih bregovih pa boste srečali kvečjemu osamljenega ribiča. Celotno porečje je tako umirjeno in kot tako idealno za iskanje miru in tišine.
Sama dolina reke Rižane pa je pomembna tudi z zgodovinskega vidika – prav tu so se leta predstavniki istrskih mest sestali z odposlanci Karla Velikega.
Reki lahko sledimo z avtodomom, skuterjem, še lepše pa bo s kolesom, saj se pot le zlagoma vzpenja. Na žalost glavne prometnice zvesto sledijo njenemu toku, tako da bo vrtenje pedal manj prijetno kot bi lahko bilo, a vseeno izven glavne sezone priporočamo kolesarjenje od postajališča v Kopru pa vse do Hrastovelj. Kraji v zgornjem delu njenega toka so namreč nadvse pravljični!
 

 

RIŽANSKI LABIRINT

Z glavne ceste, ki vodi z magistralke proti mejnemu prehodu s Hrvaško, se po prečkanju mostu čez reko Rižano, usmerimo navkreber. Čez nekaj sto metrov se levo odcepi asfaltirana cestica, ki pa je v slabšem stanju, zato vožnjo z avtodomom ali avtom odsvetujem.

 

Do dna doline je slabega pol kilometra, potem sledi oster levi ovinek in že smo pri reki. Prečkamo betonski most, potem pa sledimo kolovozu, ki najprej prečka travnik in se na drugi strani izgubi v gozdu. Tu se usmerimo desno (kot kažipot naj služi znak za prepoved prometa), prečkamo potok in že se na naši levi odpre pogled na edinstveni Rižanski labirint, ki je sestavljen iz tisoče kamnov.


Rižanski labirint je povečani labirint iz katedrale Notre Dame de Chartres, ima ducat krogov in 11 poti. V njem je vgrajen obris križa, ki je viden položaju rože v njegovi sredini. Ta predstavlja Devico Marijo, šesterica rož pa šest ravni obstajanja: mineralno, rastlinsko, živalsko, človeško, angelsko in božansko. Labirint ima 112 vdolbin in 113 vrhov, v vsakem od štirih kvadrantov jih je 28, kar labirint povezuje z luninimi cikli. Labirint so »odprli« na poletni solsticij, 21. junija 2008.

 

Nekaj korakov stran stoji cerkev Marije snežne, priljubljena romarska točka ob Velikem Šmarnu, v bližini je tudi izvir reke Rižane. Še malce dlje je do Hrastovelj.