20. april, 2020
Črnomelj

Kraj posebnih presenečenj je zanimiv že zaradi geografske lege. Mesto se je namreč razvilo na okljuku rek Lahinje in Dobličice. Iz zraka je stari del Črnomlja videti kot polotoček, ujet v ustje dominantne vodne struge, ki je v preteklosti pomagala obvarovati mesto pred oblegovalci.

 

Središče Črnomlja

Črnomelj

Črnomelj

 

Osrednje jedro sestavljajo srednjeveški grad, komenda nemškega viteškega reda in poslopje nekdanje hranilnice in posojilnice.

 

Črnomelj

 

Le streljaj stran stoji veličastna cerkev svetega Petra. Ob njej je pastoralni center, v katerem je ohranjena dragocena arheološka dediščina. V njem si lahko ogledamo ostanke stavb in obzidja iz antike in srednjega veka. Na drugem koncu starega mesta se med hiškami skriva leta 2007 obnovljena gotska cerkev Svetega Duha, prostor kulturnih dogodkov, koncertov prireditev in razstav. Mesto, na katerem stoji, je bilo poseljeno že v neolitiku, sama cerkev pa je bila zgrajena 15. stoletju. V njeni neposredni bližini lahko vstopimo v Primožičevo hišo, hišo belokranjskih rokodelcev, v kateri razstavljajo in prodajajo izdelke domače obrti (belokranjske pisanice, drsanke, svitke …). Natančni opazovalci bodo na pročeljih mnogih črnomaljskih hiš opazili spominske plošče, ki izpostavljajo pomembno vlogo Črnomlja med drugo svetovno vojno in Belo krajino kot zibelko partizanstva. Sproščujoč je sprehod na Griček s spomenikom padlim v 2. svetovni vojni. Od tu se odpira tudi prelep panoramski pogled na mesto. In ko si boste polni vtisov zaželeli oddiha, vabljeni v Črnomaljsko klet, kjer si privoščite kozarček belokranjskega, iz zbirke odličnih vin Vinarsko- informacijskega centra Bela krajina.


Kratka zgodovina Črnomlja

 

Že v času pozne bronaste dobe (1250–750 pr. n. št.) so se na območju Črnomlja pojavila naselja, ki so obstajala vse do uničujočih osvajalskih pohodov Rimljanov. Nova naselbinska jedra so se oblikovala na sosednjem »Loškem okljuku«, od koder se je zaradi vdorov Gotov in Hunov 4. in 5. stoletju naselbina zopet preselila na mestni pomol in se obdala z visokim obzidjem. Med leti 580 in 620, ko so skozi prostor današnje Bele krajine prodirali Avari in Slovani, se je življenje za več stoletij zopet umaknilo z mestnega pomola. Nova slovanska naselbina se je na ostankih starejše antične civilizacije razvila šele v času med 9. in 11. stoletjem.
Črnomelj, največje belokranjsko mesto in veliko prometno križišče, je dobil svoje mesto v pisani zgodovini leta 1228, kot Schirnomel. Mestne pravice pa so mu bile dodeljene leta 1407. Največji razcvet je Črnomelj doživel v srednjem veku. Mnogokrat so ga neuspešno oblegali Turki. V času 2. svetovne vojne ga je okupirala italijanska vojska in ga obvladovala vse do kapitulacije, ko je Črnomelj postal središče osvobojenega ozemlja in središče svobodne Slovenije.