20. april, 2020
Vinica in Žeželj

Vinica je v času starega Rima ime dobila po vinu (lat. Vinitium). Zgodovinski viri izpričujejo, da je bila poseljena že v prazgodovini. Viniški grad s poznogotsko grajsko kapelo stoji na pečini nad Kolpo in se prvič omenja v 11. stoletju. Branil je prehod preko reke, ko so se začeli turški vpadi. Tu je namreč vodila ena od glavnih osvajalskih poti. Grad in trg so v 15. stoletju utrdili z obzidjem, vendar o njem ni več sledi. Grad Vinica je bil zapuščen že zelo zgodaj, skozi zgodovino je menjaval veliko lastnikov, skupaj s posestvom pa je bil na koncu razprodan med vaščane.
Danes so od njega ohranjeni gotska kapela in nekateri poznogotski arhitekturni členi, portali in okna.

 


Obmejna Vinica, gručasto naselje nad reko Kolpo, je tudi rojstni kraj slovenskega pesnika in prevajalca Otona Župančiča. Njegova rojstna hiša je pogorela v velikem požaru leta 1888. Stavbo so obnovili in od leta 1951 je v njej hranjena Župančičeva spominska zbirka.

 

Oton Župančič

 

Prikazuje Župančičeva bogata dela in dokumente iz njegovega življenja. Prvotna postavitev je delo prof. Alfonza Gspana, za stoletnico rojstva pa jo je razširil dr. Joža Mahnič. Za hišo je lepo urejen vrt, v katerem stoji doprsni kip pesnika.

 

 

Božja pot na Žeželj

Nad Vinico je 334 metrov visoka vzpetina Žeželj, čudovita razgledna točka pokrajine ob Kolpi. Na njej je Marijina romarska cerkev, do katere vodi 14 kapel križevega pota. Na veliki in mali šmaren, na krščanski praznik Marijinega rojstva, se romarji mimo kapel do cerkvice priplazijo na kolenih!
Narečna beseda žeželj morda pomeni lopato za pepel pri krušni peči, v prenesenem pomenu pa gorjačo. Izvor imena se lahko skriva tudi v nemški besedi Sessel, ki pomeni stol in namiguje na to, da Marija v žeželjski cerkvi prestoluje.
V cerkvi lahko občudujemo enega najlepših baročnih oltarjev, kar jih je na Slovenskem. Ima kar tri nad¬stropja z nišami, v katerih so najbolj znani ljudski svetniki. Na sredini je Marijin tron s prekrasnimi rezbarijami.

 

Žeželj - Božjepotna romarska cerkev

Na Žeželj se lahko povzpnemo po stari romarski poti iz vasi Golek, mimo kapelic, ki jih je v preteklem stoletju postavil viniški gostilničar Jurij Benetič, ali po gozdni cesti, ki zdaj vodi prav do vrha. Cerkev je tudi kontrolna točka pohodniške Župančičeve poti.